ulasim as
Türkçe English
24,3°C
BASINDA KAYSERİ ULAŞIM
MEDYA / BASINDA KAYSERİ ULAŞIM

AKILLI ŞEHİR BİLEŞENLERİNİN EN ÖNEMLİ HALKASI ULAŞIM
18.1.2017 10:49:10
TRANSİST İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarının dokuzuncusu 1-3 Aralık 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Kongrede 7 farklı kategoride değerlendirilmek üzere proje yarışması yapıldı. Kayseri Ulaşım AŞ, 'Güvenli Hizmet' kategorisinde Yaya Geçidi Totemi projesi ile 1.lik ödülüne laik görüldü. Ödülü, Kayseri Ulaşım AŞ adına Genel Müdür Feyzullah GÜNDOĞDU aldı. 'Erişilebilirlik'kategorisinde ise Kayseri'de Turistik Bölgelerin Tanıtımı Hikâye Kitabı Projesi ile üçüncülük ödülünü kazanan Kayseri Ulaşım AŞ'nin Transist 2016 değerlendirmelerini almak ve sektörel öngörülerini öğrenmek üzere sorularımızı Genel Müdür Sayın Feyzullah GÜNDOĞDU'ya sorduk. 

Kayseri Ulaşım AŞ'nin, Transist 2016'dan en önemli beklentileri neydi? 

Türkiye'de ve dünyada toplu taşımanın nereye gittiği hakkında fikir edinmek, bu gidişata ayak uydurabilmemiz için neler yapmamız gerektiğine dair gözlem yapabilmek, yeni ürün ve hizmetleri görmek, farklı ülke ve şehirlerden gelen uzmanların tecrübelerinden istifade etmekti. En önemlisi de bütün bunlar doğrultusunda hizmetlerimizi bu gelişmeleri karşılayacak şekilde nasıl farklılaştırmamız gerektiğini anlamaktı. Ayrıca toplu taşımada yasal mevzuat, devlet desteği, 6360 sayılı yasa sonrası gelişmeler ve şehirlerin bu yönde neler yaptığı/ yapması gerektiği gibi konularda görüş alış verişi olanağı da bulduk. 

Kent içi ulaşımda Kayseri Ulaşım AŞ'nin başka kentlere de ilham verecek ve örnek olacak yeni bir proje hazırlığı var mı?

Kent İçi ulaşımda 2017 yılını kapsayacak en önemli projemiz, toplu taşımada kurumsallaşmanın sağlanması. Ülkemizde bireysel taşımacılığa dayalı toplu taşıma var. Bu tür taşımacılık artık verimsiz ve sürdürülemez hale geldiğinden ciddi bir dönüşüm ile kurumsallaşmak gerekiyor. Biz de hem kentin her yerine ulaşım hizmeti götürmek hem de kentteki özel halk otobüsü işleticilerini kurumsal bir yapıya kavuşturmak için çalışıyoruz. Bu dönüşümde en önemli kriterlerimiz, verimlilik ve sürdürülebilirlik. 

Transist'te sunulanlar, sektörün geleceği açısından nasıl bir mesaj veriyor? 

Nüfus ve kentleşme oranının hızla artmasıyla yeni imkânlar da ortaya çıkıyor. Akıllı şehir kavramı bunlardan biri. Ulaşım da akıllı şehir bileşenlerinin en önemli halkası.Temel amaç kaynakların daha verimli kullanılması ile sürdürülebilir şehir yapılarının oluşturulması. Burada karşımıza akan en önemli konu paylaşım ekonomisi. Paylaşıma dayalı taşımacılık sistemleri, yaşamın vazgeçilmez bir parçası haline gelecek. Avrupa'da yaygınlaşmaya başlanan ve İETT Genel Müdürü Arif Emecen'in de sunumunda bahsettiği 'Mobility as a Service' kavramına dayalı, kapıdan kapıya birçok taşımadık türünü içinde barındıran'taşımacılık hizmeti paketi' de önümüzdeki günlerde önemli bir model olacak. 

Kentlerin yakın gelecekte yapması kaçınılmaz yatırımları düşünürsek, özel sektörün ve yerel yönetimlerin nelere odaklanması gerektiği görüşündesiniz?

 Yerel yönetimler uzun vadeli nüfus hareketleri ve kentleşme planlarını yapmalı ancak bu planların odağında her zaman toplu taşımayı bulundurmak Her ne kadar gelecekte taşımacılık eğilimleri değişecek gibi görünse de toplu taşıma omurga olarak kalıyor. Ulaşım sektörü teknolojinin getirdiği yeniliklerle ve algıyla beraber özel sektöre birçok yeni İmkân sunuyor. Akıllı ulaşım sistemleri, paylaşıma dayalı taşımacılık modelleri, taşımacılık paketleri, özel sektörün hizmet sunacağı alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Özel sektör ve kamu işbirlikleri de çok cazip imkânların oluşmasını sağlayacaktır. 

Diğer Haberler
KAYSERİ Ulaşım A.Ş., Kayseri Büyükşehir Belediyesi kuruluşudur. © Copyright 2014

Toplam Ziyaretçi: 780958