ulasim as
Türkçe English
24,3°C
MAKALELER / YAYINLAR
MEDYA / MAKALELER - YAYINLAR

RAYLI SİSTEMLERDE EMNİYET TS EN 50126

Raylı Sistemlerde Emniyet, insan hayatı üzerinde etkisi olan diğer tüm sistemlerde olduğu gibi, sistemin vazgeçilmez bir unsuru ve güvencesidir. Demiryolu RAMS standartları, TS 50126,çerçevesinde Raylı sistemler tasarlanırken, projelendirmenin ilk aşamalarından itibaren risk analizleri yapılmakta, sistem içinde barınan riskler bu aşamadan itibaren risk azaltma metotları kullanılarak bertaraf edilmekte ya da kabul edilebilir bir seviyeye çekilmeye çalışılmaktadır.


Tasarım aşamasında bu analizlerin yapılması sistemin emniyetli bir şekilde devreye alınması ve işletilmesi için gereklidir. Projelendirme aşamasında sistemde barınan risklerin tam olarak belirlenmemesi, işletme esnasında sistem ve insan hayatı üzerinde ciddi riskler oluşturmaktadır. Sistemin ömür çevrimi içerisinde, yapım aşamasından sonra herhangi bir evrede bu riskleri belirlemek ve gerekli önlemleri almak mümkün olabilmekle beraber çok ciddi maddi yükler getirmektedir.


Bu makalede işletmede olan raylı sistemlerde yolcu ve sistem emniyetinin TS 50126 çerçevesinde nasıl sağlandığı kısaca açıklanacaktır. 

Diğer Makaleler
KAYSERİ Ulaşım A.Ş., Kayseri Büyükşehir Belediyesi kuruluşudur. © Copyright 2014

Toplam Ziyaretçi: 780953